Laistymo sistema šiltnamiams

Siūlome nuo paprastos laistymo sistemos šiltnamyje iki pusiau automatinės laistymo sistemos su paprastu programatoriumi ir savaime užsipildančia vandens talpa. Arba su programatorium valdomu telefonu. Prieš įsirengiant reiktų atsižvelgti į tris aspektus:

  1. Kokį vandenį naudosite – lietaus ar vandentiekio.
  2. Kokie laistymo metodai bus taikomi jūsų sistemoje.
  3. Kiek ją automatizuosite.

Pirmiausia sistemai reikės vandens šaltinio. Juo gali būti tiek vandentiekio vanduo, tiek sukauptas lietaus vanduo iš rezervuaro. Taip pat reikia pasirinkti, ar tai bus paprastas laistymas, ar laistymas naudojant purkštukus. Pirmuoju atveju laistomos augalų šaknys, antruoju – augalai laistomi iš viršaus per lapus.

 

Kapiliarinis (lašelinis) laistymo būdas tinka visiems augalams, ypač tiems, kurie nemėgsta vandens iš viršaus. Drėkinant šiuo būdu laistomos augalų šaknys, o naudojant purkštukus paliejamas dirvožemis ir aplink augalus, taip pat ir piktžolės. Taikomi keli drėkinimo metodai. Vienas jų – rasojantys vamzdžiai (žarnos) – porėti vamzdeliai, vandenį išskiriantys visu savo paviršiumi. Jie paprastai skirti mažam plotui, ne ilgesnėms nei 10 m vagoms drėkinti. Didžiausias tokio metodo privalumas – vanduo laša visu vamzdelio paviršiumi, trūkumas – sunaudojama daugiau vandens. Kapiliariniai vamzdžiai – ekonomiškesnis sprendimas. Jų viduje įmontuoti lašintuvai su labirintu užtikrina, kad vanduo reguliariai lašės vienodu kiekiu per visą vamzdelio ilgį (jis gali siekti iki 80 m).Užtikrina tolygu, vienoda vandens lašėjimą per visą vamzdžio ilgį. Pratekėjimas yra 2 litrai vandens per valandą.

Lašelinė drėkinimo sistema

Picture 1 of 1

Prie šios sistemos, jeigu vanduo yra pajungtas nuo vandentiekio, visada reikia montuoti vandens slėgio reguliatorių, kuris padės sumažinti vandens slėgį sistemoje.

Slėgio reguliatorius

Picture 1 of 1

Taip pat montuojama kapiliarinio laistymo filtras skirtas apsaugoti drėkinimo sistemą nuo smėlio, dumblo ir kitų nešvarumų. Kapilerinio laistymo filtrą nesudėtinga išardyti ir išvalyti. Filtrai kapiliariniam laistymui pagaminti iš stiklu sustiprinto nailono arba polipropileno.  Naudojant vandenį iš gamtos vandens telkinių rekomenduojama naudoti smėlio filtrą. Be šių filtrų laistymo sistema  greitai užsiterš ir tinkamai nevykdys numatytos laistymo funkcijos.

Kapiliarinio laistymo filtras

Picture 1 of 1

Šioms laistymo sistemos yra specializuoti valdikliai, leidžiantys nustatyti laistymo laiką, dienas. Yra išmanių programatorių, kuriais galima valdyti iš telefono ar kompiuterio. Yra ir paprasčiausiu baterinių, kuriems visai nereikia elektros. Tai palengvina visus darbus lauke.

Valdikllis šiltnamiams

Picture 1 of 1

Dirbtinio rūko sistema, tai drėkinimo sistema su rūko purkštukais. Greitai ir ekologiškai atvėsina žiemos sodą, lauko terasą, lauko kavinę, šiltnamį, pavėsinę, stoginę. Puikiai tinka daigynams drėkinti. Sistema nebijo karščio, šalčio, nekoroduoja.

Laistymo sistemą iš pakeltos vandens talpyklos

Ją įsirengus daržovėms laistyti nereikės vandentiekio slėgio ir elektros energijos“.

Laistant šiuo būdu vandens naudojimo efektyvumas siekia per 90 proc. Taip yra todėl, kad lašeliai kapsi lėtai, vanduo spėja sušilti, dirvožemis laistant nesuplūkiamas, jo nereikia purenti, todėl augalų šaknys gauna pakankamai deguonies. Sudrėkinamas ne tik paviršinis, bet ir gilesni dirvožemio sluoksniai, vandens dirvožemis sugeria tiek, kiek gali pagal savo sudėtį, bet ne per daug. Labai svarbu, kad kapiliarinės augalų šaknys gautų tiek vandens, kiek augalui reikia, t.y. jis pasisavintų drėgmę tokiu būdu, kuris jam artimiausias natūraliomis sąlygomis. Kapiliarinis drėkinimo būdas svarbus tuo, kad augalų šaknys nepermirksta. Paprastai tariant, sudrėkinus dirvožemį šiuo būdu ir suspaudus kumštyje žemę, drėgmė jausis, tačiau vanduo neišbėgs.

Įsirengti tokią laistymo sistemą kainuoja nedaug. Ją galima pritaikyti bet kokiame šiltnamyje. Laistymo sistema komplektuojama taip, kad kiekvienas besirūpinantis šiltnamio daržovėmis sugebėtų ja pasinaudoti. Ją įrengti nesudėtinga, tai gali padaryti tiek moteris, tiek vyras. Laistymo sistema gali imti vandenį iš pakeltos talpyklos arba laistymo žarnos. Kad ji veiktų, elektros energijos nereikia. Sistema lengvai automatizuojama su bateriniu laikmačiu.